Berchtesgaden a jeho okolí


Berchtesgaden je položený v klidném, ne však úplně odlehlém jihovýchodním cípu Německa, známém jako Rupertiwinkel. Toto město bylo více než kterékoli jiné spojené s nacistickým režimem – přilehlý Obersalzberg si totiž vybral za svůj druhý domov nacistický vůdce Adolf Hitler a také někteří další členové jeho vedení. Poslední pozůstatky Hitlerovy rezidence Berghof byly sice již dávno odstraněny, přesto je zde však stále možné vnímat historii. A to nejenom na samotném Orlím hnízdě, ale i v mnoha malých muzeích a na dalších zajímavých místech v okolí.

Hitler a jeho režim budou s Obersalzbergem spojeni již navždy, stojí však za to poznamenat, že důvody, které vedly Hitlera k přestěhování do tohoto regionu byly zcela všedního rázu: nenáviděl totiž ruch městského života a jeho dům v Obersalzbergu pro něj představoval oázu pokoje a klidu. Tento pocit bude patrně sdílet i většina z nás – a právě tato atmosféra přivádí každoročně do Berchtesgadenu a jeho okolí desetitisíce turistů.

Dnes je Berchtesgaden historickým tržním městem položeným ve stínu bavorských Alp s počtem obyvatel mírně převyšujícím sedm a půl tisíce. Berchtesgaden může nabídnout veškeré zázemí, které byste očekávali ve větších městech. Vedle několika vynikajících hotelů zde můžete nalézt mnoho privátů nabízejících ubytování a snídani za velmi přijatelné ceny (poznáte je podle označení „Zimmer frei“). Kromě toho najdete v okolí národního parku Berchtesgaden také spoustu kvalitních campingů, které poskytují vynikající zázemí. K dispozici je mnoho restaurací – od tradičních hospod (Kneipen) nabízejících regionální kuchyni až po stravovací zařízení, kde se podává mezinárodní kuchyně.

Vedle budovy Orlího hnízda na vrcholu hory Kehlstein najdete v okolí také spoustu dalších zajímavostí. Patří mezi ně Národní park Berchtesgaden, kouzelná lanová dráha Jennerbahn, historický solný důl v Salzbergwerku s muzeem a také množství nádherných míst rozesetých podél křišťálově čistých vod 7,7 km dlouhého a 185 m hlubokého Königssee (Králova jezera).

Na březích jezera Königssee můžete nalézt malou osadu Sankt Bartholomä, která se může pochlubit krásným barokním kostelem a známou rybářskou restaurací Fischerstüberl. Neměli bychom zapomenout ani na velkolepou horu Watzmann, která je se svými 2713 m nejvyšší v tomto regionu.Facebook