Jak na Orlí hnízdo


Orlí hnízdo a nedaleké město Berchtesgaden se nacházejí v jihovýchodním cípu německé spolkové země Bavorsko v zemském okrese Berchtesgadener Land.

Orlí hnízdo je položené necelých 25 km od historického rakouského města Salcburku a asi 150 km (tedy necelé tři hodiny jízdy autem) od hlavního města Bavorska Mnichova. Jeho návštěvu proto můžete spojit s jednodenním výletem do některého z těchto měst. Je však důležité mít na paměti, že je Orlí hnízdo přístupné pro veřejnost pouze během letních měsíců – konkrétně od května do října.

Jak se dostat do Berchtesgadenu

Po silnici

  • Jízda po dálnicích bývá často jednotvárná a někdy dokonce nudná. Rozhodně to však neplatí o cestě z Mnichova do Berchtesgadenu, pro kterou je naopak charakteristický krásný výhled na panoráma bavorských Alp.
  • Z Mnichova se vydáte po dálnici A8 směřující do Salcburku. Cesta vede přes město Rosenheim a kolem jezera Chiemsee (rovněž oblíbený turistický cíl – najdete zde krásnou jezerní krajinu a nádherný ostrovní palác krále Ludvíka II. zvaný Herrenchiemsee) a přes město Traunstein. Z dálnice sjedete na exitu 115 a pojedete po silnici B21 ve směru na Bad Reichenhall. Poté odbočíte na silnici B20 ve směru na Bischofswiesen a Berchtesgaden.
  • Pokud se rozhodnete pro cestu ze Salcburku, pak pojedete po silnici B150/160, která po překročení rakousko-německé hranice v Grödigu změní v silnici B305. Tato krásná silnice dále pokračuje přes hustě zalesněný region Schellenberger, kterým se dostanete až do Berchtesgadenu.

Vlakem

  • Do Berchtesgadenu se snadno můžete dostat také vlakem. Jak německé Deutsche Bahn (DB), tak rakouské Österreichische Bundesbahnen (öBB) poskytují velmi kvalitní a rychlé služby.
  • Z Mnichova jezdí vlaky ve směru do Salcburku buď z nádraží München-Ost nebo z hlavního nádraží München Hauptbahnhof, je třeba přestoupit ve Freilassingu. Pokud nezapočítáváme čas na přestup, bude cesta trvat mezi dvěma a třemi hodinami.
  • Ze Salcburku je cesta do Berchtesgadenu o poznání snazší. Vzdálenost 39 km urazíte za něco málo přes hodinu a vlaky jezdí zhruba každou hodinu.

Z Berchtesgadenu na Orlí hnízdo

Zastávky Hintereck a Teehaus

Na silnici Kehlsteinstrasse vedoucí na vrchol hory s budovou Orlího hnízda nemají přístup osobní auta. Je však zajišťována kyvadlová autobusová doprava provozovaná společností RVO (Regional Vekehrs Oberbayern). Výchozím bodem je zastávka Hintereck položená kousek cesty od Obersalzbergu. Vozový park se může pochlubit novým designem s charakteristickým barevným provedením. Na zastávku Hintereck se můžete dostat i autem (parkování zde stojí 2,50 euro, pro motocykly 1,50 euro), výhodnější však může být parkovat v samotném Berchtesgadenu, kde je dostatek parkovacích míst, která jsou v některých případech k dispozici i zdarma. Na zastávku Hintereck se odtud můžete vypravit lanovou dráhou Bergbahn.

Ti, kdo nechtějí cestovat lanovkou, mohou jet místním autobusem (linka číslo 9538/48). Stanoviště je v centru Berchtesgadenu u místní pošty (Postamt). Pokud byste měli problémy toto místo najít, můžete se zeptat místních obyvatel nebo zavolat např. na linku 118 118, kde vám poskytnou potřebné informace. Zpáteční lístek stojí pro dospělé 3,70 euro a pro děti od 4 do 12 let 1,70 euro.

Pro ty, kdo jsou fyzicky více zdatní, existuje ještě další možnost – pěší túra po místních zřetelně značených turistických stezkách. V příjemném dnu může být horský výlet na čerstvém lesním vzduchu opravdu kouzelným zážitkem. Doporučit je možné dvě turistické trasy – první z nich vede z Ofneralmu a zabere vám zhruba 1,5 až 2 hodiny. Delší z nich pak vede od parkoviště Scharitzkehl směrem dolů z hory a cesta trvá asi 2,5 až 3 hodiny.

Lístky na půlhodinovou jízdu autobusem na Orlí hnízdo se prodávají na zastávce Hintereck ve stánku označeném nápisem „Eagle’s Nest„. Zpáteční lístek stojí pro dospělé 13 eur a pro děti od 4 do 12 let 7 eur. Půlhodinová jízda po 6,5 km dlouhé Kehlsteinstrasse může být velmi příjemným zážitkem. Přímo v autobuse se promítá komentář v němčině, angličtině, francouzštině a japonštině, který popisuje historii této silnice a její stavby. Hned při příjezdu na Kehlstein si je vhodné rezervovat čas zpáteční cesty v malém stánku umístěném v blízkosti vstupu do tunelu. Pokud umíte dobře německy, můžete získat další informace o autobusových službách na webových stránkách společnosti RVO.

První autobus odjíždí z Hinterecku v 7:40 hod. a jezdí 25minutových intervalech až do 16:25. Poslední zpáteční spoj jede z parkoviště na Kehlsteinu v 17:15. Pro většinu turistů by měl být dostačující dvou až tříhodinový pobyt. Pokud si však chcete udělat procházku po vrcholu a zajít si poté do vynikající (a zároveň cenově příznivé) restaurace, kde se podávají tradiční bavorská jídla a nalévá dobře chlazené pšeničné pivo Weizen, pak byste si měli vyhradit čas alespoň 4 až 5 hodin.Facebook