Orlí hnízdo dnes


V letech bezprostředně následujících po skončení války zazněly např. z bavorského státního parlamentu návrhy, aby bylo Orlí hnízdo zničeno. Stavba byla totiž považována za něco více, než jenom pozůstatek z doby nacismu. Nakonec však převážil zdravý rozum a díky úsilí místního radního a pozdějšího zakladatele berchtesgadenské zemské nadace Karla Theodora Jacoba bylo rozhodnuto, že stavba bude zpřístupněna veřejnosti a že se z ní stane turistická atrakce. V roce 1952 byla budova dána na deset let do nájmu Alpskému spolku, který poté pronajal restauraci Josefovi Kellerbauerovi. Ten měl také odpovídat za velkou část oprav, jež měly v následujících deseti letech proběhnout. Poté, co vypršel pronájem pro Alpský spolek, byla budova dána do správy místnímu turistickému sdružení, které prodloužilo Kellerbauerovi pronájem restaurace. Jejím dalším provozovatelem se poté stal Franz Sichert a po něm následoval Norbert Eder, který vede restauraci dodnes.

Od té doby sice proběhly na Orlím hnízdě poměrně rozsáhlé opravy, k existující budově však nebyla připojena žádná zřetelně viditelná přístavba. Jedinou výjimku představuje prostorná venkovní terasa, přistavěná k jižní části budovy v 60. letech, která měla hostům umožnit popíjet kávu či pivo přímo na čerstvém alpském vzduchu. Dále byl odstraněn velký stůl v hlavní jídelně a byl nahrazen množstvím malých stolů, které dnes využívají hosté zdejší restaurace. Na stravovací prostory restaurace byly adaptovány také některé další místnosti – včetně Scharitzkehlského pokoje, místnosti pro ostrahu a osmiúhelníkového hlavního recepčního sálu.

Na jižní terase najdete také malý stánek, ve kterém můžete zakoupit lehčí jídla, zmrzlinu a občerstvení, ale také řadu užitečných průvodců a historických studií týkajících se Kehlsteinu, Obersalzbergu a okolní oblasti.

Výborným způsobem, jak v sobě probudit chuť k jídlu, je vydat se na pěší výlet po zdejších zřetelně značených horských stezkách (trasa se nazývá „Rundweg“). Během pěší túry se vám naskytne nebývalé krásný panoramatický výhled na křišťálově čistá jezera a okolní hory a získáte nádherný pocit sjednocení s přírodou.Facebook