Orlí hnízdo


Kehlsteinhaus, známý také jako „Orlí hnízdo„, je stavbou, která má za sebou komplikovanou historii. Budova je situována v nadmořské výšce 1834 m n. m. v jedné z nejnádhernějších lokalit v Německu, ba dokonce možná v celé Evropě. Projekt navrhl říšský ministr Martin Bormann jako dárek k 50. narozeninám nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Později se však tato budova posazená na vrcholu hory Kehlstein v bavorských Alpách stala jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v jižním Německu.

Na stavbu projektu Orlího hnízda bylo použito materiálů z celého Německa. Pracovali na něm nejlepší architekti, inženýři a dělníci z celé země. Náklady na stavbu se vyšplhaly zhruba do výše 30 miliónů říšských marek, která by dnes odpovídaly asi 120 miliónům eur (3 miliardy korun). Nahoru se je možné dostat po velkolepé klikaté horské silnici Kehlsteinstrasse, která patří k nejúžasnějším silničním stavbám na světě a která podle mínění mnoha expertů předběhla o mnoho let svoji dobu. Stavba této 6,5 km dlouhé silnice trvala pouhých 13 měsíců.

Budova postavená na horském vrcholu byla zamýšlena jako tiché soukromé útočiště pro Hitlera, který měl svoji rezidenci v nedalekém Berghofu. Je však určitou ironií, že Hitler toto místo navštívil jen zhruba desetkrát v životě – na vině byla především jeho averze k řídkému vzduchu a také strach z výšek. Právě tento nezájem ze strany Führera patrně uchránil Orlí hnízdo před podobným osudem, jaký postihl Berghof a další stavby umístěné v blízkém okolí. Dnes v této budově sídlí výborná restaurace, která podává znamenité tradiční bavorské menu a která je cílem desetitisíců návštěvníků z celého světa.

Vzhledem k tomu, že bylo Orlí hnízdo postaveno na zadání nacistického vedení, patrně nebude nikdy možné zapomenout na jeho trpký historický odkaz. Na druhou stranu však od konce války uplynulo již více než 60 let a od té doby byly navázány nové mezinárodní vztahy. Neměli bychom proto Orlí hnízdo posuzovat pouze z tohoto jednostranného úhlu pohledu. Tento dům již rozhodně více než 55 let nepředstavuje ikonu nacionálního socialismu a je dokonce možné polemizovat o tom, jestli byl vůbec tímto způsobem někdy vnímán.Facebook